دکتر علی شریعتی : زندگی مثل چای است

پس از آن که تمام دانشجویان براى خودشان چاى ریختند و صحبت ها از سر گرفته شد، استاد گفت: اگر توجه کرده باشید، تمام فنجان هاى قشنگ و گران قیمت برداشته شده و فنجان هاى دم دستى و ارزان قیمت، داخل سینى بر جاى مانده است. شما هر کدام بهترین چیزها را براى خودتان می خواهید؛ این از نظر شما امرى کاملاً طبیعى است، اما منشاء مشکلات و استرس هاى شما هم همین است. مطمئن باشید که فنجان به خودى خود تاثیرى بر کیفیت چاى ندارد. و در بعضى موارد یک فنجان گران قیمت و لوکس ممکن است کیفیت رنگ چایى که در آن است را از دید ما پنهان کند. چیزى که همه ی شما واقعاً مى خواستید یک چاى خوش عطر و طعم بود، نه فنجان. اما ناخودآگاه به سراغ بهترین فنجان ها رفتید سپس به فنجان هاى یکدیگر نگاه کردید.

داستان زندگى ما هم مثل همین چاى است. کار، خانه، ماشین، پول، موقعیت … در حکم فنجان ها هستند و مورد مصرف آنها، نگهدارى و دربرگرفتن زندگى است. نوع فنجانی که ما داشته باشیم، نه کیفیت چاى را مشخص می کند و نه کیفیت آن را تغییر می دهد؛ و با تمرکز بر روى فنجان، از چایى که براى ما فراهم شده است لذت نمی بریم. در حقیقت خوشحال بودن به معنى این که همه چیز عالى و کامل است نیست، بلکه بدین معنى است که ما تصمیم گرفته ایم آن سوى عیب و نقص ها را هم ببینیم، پس آرامش افسانه نیست، درون ماست.

یادمان باشد به ندرت پیش می آید که چای، هم رنگش درست باشد؛ هم طعمش و هم داغیش اما هیچ لذتی با آن برابر نیست. سهراب سپهری می گوید: زندگی جیره مختصری است مثل یک فنجان چای … و کنارش عشق است، مثل یک حبه قند؛ زندگی را با عشق، نوش جان باید کرد.

/ 5 نظر / 21 بازدید
پرستو مهاجر

سهراب سپهری چه قشنگ گفته! نشنیده بودم

پرستو مهاجر

راستی ! چرا عنوان" دکتر شریعتی... "اینه؟

پرستو مهاجر

منظورم این بود اگه سهراب سپهری گفته زندگی مثل چای است، چرا نوشتید( دکتر شریعتی: زندگی مثل چای است)؟

پرستو مهاجر

ولی من از اینکه این مطلبو نشنیده بودم اصلا تعجب نکردم! معلومه که خیلی چیزا رو نمی دونم!

پرستو مهاجر

آهان...