اسطوره ای به نام پوزئیدون

یکی از داستان‌های پوزئیدون حاصل رقابت او با الههٔ جنگ آتنا، بر سر شهر آتن بود. پوزئیدون برای فریفتن دلهای مردم شهر، نیزهٔ سه شاخ خود را بر روی زمین پرتاب کرد و باعث بوجود آمدن بهار در آکروپولیس شد و آتنا به سبب دادن درخت زیتون به مردم آتن در این نبرد پیروز شد. پوزئیدون از این تصمیم خشمگین شد و دشت‌های آتن را غرق سیلاب کرد. آتنا و پوزئیدون با آمیختن نیروهای یکدیگر با هم متحد شدند.

پوزئیدون در اعماق اقیانوس‌ها در قصری ساخته شده از مرجان و جواهرات زندگی می‌کرد و سوار بر ارابه‌ای می‌شد که توسط اسب‌ها کشیده می‌شدند. اما او بسیار بد خلق بود. هنگامی که از روحیه خوبی برخوردار بود، سرزمین‌های جدیدی در آب‌های آرام خلق می‌کرد و وقتی خلق و خوی بدی داشت، نیزه سه‌شاخ خود را به طرف زمین پرتاب می‌کرد که باعث ایجاد زمین لرزه، چشمه‌های متلاطم، خسارت به کشتی‌ها و غرق شدن انسان‌ها می‌گردید.

 پوزئیدون با همکاری آپولو دیوارهای شهر افسانه ای تروا را برای شاه ساختند. اما وقتی ساخت دیوار به اتمام رسید، لائومدون مزدشان را نپرداخت چون به دیواری که یونانیان در اطراف کشتی خود ساخته بودند حسد می‌ورزید. پوزئیدون در عوض هیولایی به شهر فرستاد که شاه لائومدون، دخترش هسیونه را به عنوان قربانی پیشکش هیولا کرد، اما هراکلس هسیونه را نجات داد و هیولا را از بین برد. از طرفی آپولو نیز برای انتقام تروا را به طاعون مبتلا کرد.

 در حقیقت این همه مقدمه چینی من برای معرفی خلق و خوی این تیپ شخصیت و این مجموعه رفتاری کهن الگو، یعنی آخر احساسات و عواطف است. انسان هایی که می گویند ما عصبانی نمی شویم، ولی وقتی عصبانی می شویم، دیگر همه چیز را به هم می زنیم. آنها داد می زنند، فحش می دهند، چیز می شکنند، طوفان به پا می کنند؛ بعد هم پشیمان می شوند و کاری می کنند که از دل بقیه دربیاورند!

این احساسات هم شامل احساسات مهربانانه و عاشقانه؛ و هم شامل خشم و عصبانیت می شود. وقتی عاشق می شوند، همه فکر می کنند دیگر عاشق تر از او وجود ندارد، آنقدر ابراز احساسات می کنند که طرف مقابل هیچ وقت فرصت جبران پیدا نمی کند. وقتی هم که عصبانی و متنفر می شود، هیچکس در دنیا خشمگین تر از او نیست!

درست همانند دریای آرامی که ناگهان طوفانی می شود. در هنگام عصبانیت حرفی یا کاری می کنند و وقتی که آرام می شوند یادشان نمی آید. چون در آن لحظه فقط با حوزه احساسشان عمل می کنند و حوزه تفکر و تدبیر کاملا تعطیل می شود. اینکه چه کسی در حق آنها خوبی یا بدی کرده، همه را در آن ثبت می کنند و بعد با سود صددرصد جبران می کنند! یعنی اگر خدای نکرده در حق او بدی کرده باشید آن را هم به نحو شایسته ای جبران می کند! حالا خودتان را بررسی کنید الگوی رفتاری شخصیتی شما پوزئیدون هست یا زئوس!

/ 2 نظر / 42 بازدید
نرگسیب

? فکر نمی کنم پوزیدون باشم زئوس چطوری بود؟

نرگسیب

خیلی جالب بود :) ممنون از توضیحتون[گل]