جاشوآ بل

بعد از 45 دقیقه که نوازنده بدون ‌توقف می‌نواخت تنها شش نفر مدت کوتاهی ایستادند و گوش کردند؛ بیست نفر پول دادند، ولی به مسیر خود بدون توقف ادامه دادند در مجموع ۳۲ دلار هم برای ویلنیست جمع شد.  مرد، نواختن موسیقی را قطع کرد، اما هیچ کس متوجه قطع موسیقی نشد. هیچ کس این نوازنده را نشناخت و متوجه نشد که او «جاشوآ بل» یکی از بزرگ‌ترین موسیقی‌دان‌های دنیا است او آنروز در ایستگاه مترو یکی از بهترین و پیچیده‌ترین قطعات موسیقی که تا به حال نوشته شده را با ویولن‌اش که ۳٫۵ میلیون دلار می‌ارزید، نواخته بود. اما هیچکس متوجه نشد تنها دو روز قبل همین هنرمند یعنی جاشوآ بل در بوستون امریکا کنسترتی داشت که قیمت بلیط ورودی‌اش ۱۰۰ دلار بود!

این یک داستان واقعی است. واشنگتن پست در جریان یک آزمایش اجتماعی با موضوع ادراک، سلیقه و ترجیحات مردم، ترتیبی داده بود که جاشوآ بل به صورت ناشناس در ایستگاه مترو بنوازد تا معلوم شود: در یک محیط معمولی و در یک زمان نامناسب، آیا ما متوجه زیبایی می‌شویم؟ آیا برای قدردانی و لذت بردن از این زیبایی توقف می‌کنیم؟ آیا ما می توانیم نبوغ و استعداد را در یک شرایط غیرمنتظره، کشف کنیم؟!

/ 2 نظر / 72 بازدید
سحر

با سلام حقيقتا خيلي از كارهامون رو سر سري انجام ميديم. بدون توجه به اطراف . اگه تعريف از خود نباشه من يه روزايي اين كار رو انجام ميدم زودتر از معمول ميام بيرون و به هر صدايي گوش مي كنم بخصوص روزاي باروني . صداي بارون . صداي گنجشك ها حتي صداي پاي رهگذران كه نشانه زندگي و حياته و ... برام شيرين ترين نوع رسيدن به آرامشه.