شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

وین دایر : هدایایی از آیکیس

کلمات کلیدی :

 

اولین گفتگویم را با او هرگز فراموش نمی کنم، تصمیم گرفتم با صداقت و اخلاص صحبت کنم. امیدوار بودم به من اعتماد کند. گفتم: چرا به من اعتماد میکنید؟ از کجا میدانید که به شما دروغ نمی گویم و به اینجا نیامده ام تا از شما سوء استفاده کنم؟ شاید فردی مجنون و غیر عادی باشم. گفت: منظورتان از دروغ گفتن چیست؟ ممکن است توضیح بدهید؟ گفتم: دروغ گفتن یعنی؛ نگفتن حقیقت.


گفت: مگر جز راستی چیز دیگری هم وجود دارد؟ چگونه ممکن است شخص راستگو و درست کردار نباشد؟ گفتم: اگر میکوشیدم با فریب و دورنگی به شما صدمه بزنم به طور مثال اگر ادعا میکردم که به عنوان یکی از ساکنان کره زمین به اینجا امده ام تا از شما اطلاعاتی کسب کنم اما در واقع قصد داشتم از شما سوء استفاده کنم، مرتکب دروغ میشدم. گفت: به این ترتیب می توانید در گزارش خود به اولین تفاوت اشاره کنید. در کره ما مردم نمی توانند این گونه عمل کنند. هر کس هر چیزی بگوید، به طور دقیق آن چیز به همان شکل وجود دارد. ما در اینجا با واقعیت ها سر و کار داریم.

چرا باید فرد دروغ به ذهن راه دهد؟ مگر دروغ راه ارتباط با یکدیگر را ناممکن نمیسازد؟ گفتم: اما مردم کره زمین همیشه دروغ نمیگویند. فقط بعضی اوقات به اقتضای ضرورت یا مناسبت به دروغ متوسل میشوند. گفت: اگر مردم بعضی اوقات به یکدیگر دروغ میگویند، از کجا میدانید که چه وقت راست میگویند و چه وقت دروغ؟ آیا از پیش به طرف مقابل اطلاع میدهید که چه مطالبی راست است و چه نکاتی دروغ است؟ گفتم: اگر کسی از پیش اطلاع دهد که قصد دارد دروغ بگوید زمینه ای برای انجام این کار باقی نمی ماند. گفت: برداشت من این است که مردم سیاره شما صادقانه با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند. در حیرتم چگونه این کار ممکن و میسر است!

گفتم: اجازه دهید درباره موضوع دیگری بحث و گفتگو کنیم. گفت: آیا شما خودتان دروغ میگویید یا واقعیت را بیان می کنید؟ گفتم: تعهد میکنم که جز راست، هرگز چیزی بر زبان جاری نسازم. گفت: به کره ما خوش امدید اما پیش از هر چیز تقاضا میکنم به مفهوم کلمه های تعهد و هرگز اشاره کنید. گفتم: تعهد قراردادی است برای بیان واقعیت. گفت: حالا میفهمم که چرا ما چنین کلمه ای نداریم ... هرگز چه معنایی دارد؟ گفتم: وقتی میگویم هرگز به شما دروغ نخواهم گفت، منظورم این است که برای همیشه از من دروغ نخواهید شنید.

گفت: کلمه همیشه و برای همیشه را برای اولین بار میشنوم. آنچه من میدانم درباره اکنون است. بنابراین اشاره به این نکته که اکنون به من دروغ نخواهید گفت کفایت میکند. کلمه همیشه برای من هضم شدنی نیست. چگونه میدانید که در آینده چه خواهید کرد؟ به هرحال اگر پیش از رسیدن همیشه تغییر نظر بدهید از نظر من بلامانع است. گفتم: اما همیشه هرگز فرا نمیرسد. زیرا فرایندی مستمر و پایدار است. گفت: بنابر این اگر همیشه هرگز فرا نمیرسد هر دو درباره اکنون سخن میگوییم. به هر حال فکر میکنم ضرورت ندارد بیش از این درباره این موضوع بحث و تبادل نظر کنیم.