شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

راغب‏ اصفهانی : عید فطر

کلمات کلیدی :

کیست این پنهان مرا در جان و تن      کز زبان من همى گوید سخن!

واژه‌ی عید از ریشه ی عود به معنای بازگشت باشد به روزهایی که مشکلات از جمعیتی بر طرف ‌شود، بازگشت به پیروزی‌ها و راحتی‌ها. کلمه‌ی فطر را از فطرت‏ برگرفته‌اند به معنای سرشت، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان باز گردد و آلودگی‌ها از میان ‌رود، بنابر این عید فطر، بازگشت به خویشتن خویش است. فطرة‏ دلالت ‏بر نوع‏ خاصی از آفرینش و خلقت تعبیر می‏شود. خداوند خلق را فطر نموده است و این فطر یعنی ایجاد کردن شئ به‏ شکلی بدیع و تازه بر کیفیتی که فعلی از افعال از آن صادر شود.


هر فردی بر نوعی خاص از صفات طبیعی ‏متولد می‏شود، به طوری که آماده پذیرش دین ‏الهی و اگر او را با همان صفات ‏واگذارند، پیوسته بر آن صفات استمرار دارد و از آن‌ها مفارقت نمی‏کند و همانا علت عدول ‏انسان‌ها از آن آفتی از آفات بشری یا تقلیدی ‏است که از غیر در آن‌ها اثر می‏گذارد. اگر ما برای انسان یک سلسله ویژگیها در اصل خلقت قائل باشیم، حال باید پرسید آیا انسان به باطن و سرشت و ماهیت چنین عیدی رسیده است !؟

اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبرِیآءِ وَ الْعَظَمَةِ، وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوت

الهی، ای عظمت بی‏ پایان و ای دارنده هر دو جهان، ای ذات بی ‏مثال سخاوت. ای کمال بی‏زوال قدرت، ای بخشنده ‏ترینی که معنای بخششی. و ای آمرزنده ‏ای که پدید آورنده تقوایی. از تو می خواهیم به حق این روز مبارک ...