شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

خالق اینترنت پروفسور تیم برنرز لی

کلمات کلیدی :

 

 

ششم اوت 1991 پروفسور تیم برنرز لی مخترع و پدر وب و مدیر کنسرسیوم شبکه تارگستر جهانی، نخستین وب سایت را ساخت و آن را در شبکه شبکه ها قرار داد. در همان زمان به زبانی ساده به همگان آموخت که چگونه برای خود تارنما بسازند و حرفشان را بدون سانسور، ترس و نگرانی از تعرض بیان کنند. پروفسور لی برای این کار مهم پولی نگرفت، حق الامتیازی قرار نداد، آن را به ثبت نرساند تا استفاده از اینترنت در سراسر جهان رایگان باقی بماند.


اینترنت از هر سیستم اطلاع رسانی و در اختیار گذاردن معلومات و اندیشه جلوتر، آسان تر، ارزان تر و سریع تر و اعمال سانسور در مطالب کمتر است. لی هنگام اعلام تعمیم اینترنت و در اختیار همگان قرار گرفتن این ابزار اطلاع رسانی گفته: در آینده واژه سانسور از فرهنگ ها حذف و به تاریخ سپرده خواهد شد. 

او اولین سرویس دهنده جهانی خود را http و اولین مشترکان خود را WorldWideWebنامگذاری کرد. شبکه جهانی ابتدا در اکتبر 1990 و سپس در ماه دسامبر همان سال در  CERN لابراتوار اروپا مورد بهره برداری واقع شد. فعالیت گسترده اینترنت آنگونه که لی در نظر داشت به صورت آزمایشی از تابستان 1991 در سطح وسیع توسط مردم استفاده شد. در سالهای 1991 تا 1994 به طراحی اینترنت ادامه داد و با استفاده از نظرات کسانی که به اینترنت وصل بودند دو اصل کلی اینترنت HTTP و HTML را بهبود بخشید. در سال 1994 کنسرسیوم شبکه جهانی  www 3 .org را در آزمایشگاه علوم کامپیوتر انستیتوی تکنولوژی ماساچوست MIT بنیان نهاد و از همان سال تاکنون همچنان هماهنگ کننده اعضای کنسرسیوم باقی مانده است. لی از سال 1999 به مدیریت لابراتوار علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی Computer Science and Artificial Intelligence CSAIL وابسته به MITانتخاب شد و نشریه تایم او را در لیست 100 متفکر و دانشمند بزرگ قرن قرار داد.

تنها یک پنجره کافی است

حقیقت داستان و افسانه

و من هم بر آن شدم تا در این دنیای مجازی وارد شوم و گوش کردم به ندایِ کودک درونم! تا زنده نگه دارد خاطرات شیرین و تلخ داستان ها را و بگذارد در این دنیا، برای آیندگان " حقیقت، داستان و افسانه " اش را! بعد از 3 سال ممتد با همراهی دوستان به خواندن داستان های کوتاه پرداختم، و مصمم و مجبور بر نوشتن. بسیار کم. آموختم انکار کردن حقایق، حقیقت را عوض نمی کند، دنیا افسانه نیست، و هر انسانی خالق داستان زندگی خویش، و پیامشان این بود که بر شمردم، و استعاره ماسحرا در جهان مجازی انتخاب نمودم تا بیافریند متفاوت، نه همانند! و شاید با دیگران برگردیم به خویشتن خویش، پس فکر رقابت را از سرخارج کردم تا ذهنی خلاق و نو آور بدست آورم، فقط روی داستان ها، رویاها و تجسم های ذهنی ام تمرکز داشتم و همه رقابت ها را از معادلات ذهنی ام بیرون ریختم.