شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

آبروی عاشق!

کلمات کلیدی :

 

شیوانا همراه شاگردان خود از مسیری عبور می‌کرد. به آبادی رسیدند و کنار رودخانه به استراحت نشستند. تنی چند از اهالی نیز کنار رودخانه ده مشغول فروش محصولات خود بودند. در این هنگام شیوانا و شاگردان متوجه شدند که دو فروشنده با وجودی که جنس‌هایی کاملا مشابه داشتند با قیمت‌هایی کاملا یکسان اما یکی از آنها فروش بیشتری داشت و اهالی دهکده بیشتر از او خرید می‌کردند! رهگذران هم برای خرید بیشتر به او مراجعه می‌کردند! شاگردان از شیوانا جدا شدند تا دلیل این پر مشتری بودن فروشنده را کشف کنند.


ساعتی بعد همگی دور شیوانا نشستند و نتیجه تحقیق خود را در میان گذاشتند. فروشنده پرطرفدار جوانی است فقیر اما محجوب که دلباخته دختر ثروتمندترین شخص دهکده شده که اتفاقا دختری با کمالات است. با وجود اختلاف طبقاتی، جوان دست از عشق بر نداشته و قول داده که به هر ترتیبی پول و ثروت لازم برای ازدواج را فراهم کند. جوانی که فروش کمتری داشت فردی بی‌خیال و عاشق پرورش کبوتر بود و برای کسب معاش و گذراندن امور زندگی خود فروشندگی می‌کرد و به محض این‌که فرصتی به دست می‌آورد به سراغ کبوتر بازی و سرگرمی‌های خودش می‌رفت.

یکی از شاگردان گفت: اما ما هنوز نفهمیده‌ام چرا با وجودی که هر دو جوان از یک طبقه اجتماعی هستند اما مردم دهکده برای جوانی که دلباخته دختر ثروتمند دهکده است احترام بیشتری قایل هستند و ترجیح می‌دهند بیشتر از او خرید کنند؟ شیوانا تبسمی کرد و گفت: آبروی عاشق بسته به چیزی است که عاشقش است. کبوترباز عاشق کبوتر و بازی است به همان اندازه هم نزد مردم آبرو و احترام دارد. اما فروشنده دیگر دختری صاحب کمال از خانواده‌ای بالاتر از خود را انتخاب کرده و برای رسیدن به او تلاش می‌کند. طبیعی است که آبرو و اعتبار و ارج و قرب بیشتری نزد مردم دارد و اهالی ترجیح می‌دهند از او بیشتر خرید کنند تا در مسیری که انتخاب کرده او را یاری رسانند.

شیوانا به فروشنده کبوترباز اشاره کرد و گفت: می‌گویند عشق چشمان آدم را کور می‌کند. وقتی انسان عاشق و دلباخته چیزی شود که کم‌ ارزش و بیهوده باشد، باید بداند که آبرو و اعتبار خود را که بسیار ارزش دارد و می‌تواند برای او ثروت و راحتی فراهم کند بی‌آن‌که بداند به پای معشوق خود می‌ریزد. بنابراین اگر انسان قرار است عاشق شود بهتر است دل به چیزی بسپارد که ارزش داشته باشد و آبرو و اعتباری شایسته برای او به ارمغان آورد.