شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

دکتر علی شریعتی : زندگی مثل چای است

کلمات کلیدی :

 

گروهى از فارغ التحصیلان دانشگاهی که همگى آدم هاى موفقى شده بودند، با هم به ملاقات استاد قدیمى خود رفتند. پس از خوش و بش اولیه هر کدام از آنها در مورد کار خود توضیح می داد، همگى از استرس کار و زندگى شکایت داشتند. سپس استاد به آشپزخانه رفت و با یک کترى بزرگ چاى و انواع و اقسام فنجان هاى جورواجور، از پلاستیکى و بلور و کریستال گرفته تا سفالى و چینى و یکبار مصرف بازگشت و آنها را به چاى دعوت کرد. و بعد از آنها خواست که خودشان زحمت ریختن چای را بکشند.


پس از آن که تمام دانشجویان براى خودشان چاى ریختند و صحبت ها از سر گرفته شد، استاد گفت: اگر توجه کرده باشید، تمام فنجان هاى قشنگ و گران قیمت برداشته شده و فنجان هاى دم دستى و ارزان قیمت، داخل سینى بر جاى مانده است. شما هر کدام بهترین چیزها را براى خودتان می خواهید؛ این از نظر شما امرى کاملاً طبیعى است، اما منشاء مشکلات و استرس هاى شما هم همین است. مطمئن باشید که فنجان به خودى خود تاثیرى بر کیفیت چاى ندارد. و در بعضى موارد یک فنجان گران قیمت و لوکس ممکن است کیفیت رنگ چایى که در آن است را از دید ما پنهان کند. چیزى که همه ی شما واقعاً مى خواستید یک چاى خوش عطر و طعم بود، نه فنجان. اما ناخودآگاه به سراغ بهترین فنجان ها رفتید سپس به فنجان هاى یکدیگر نگاه کردید.

داستان زندگى ما هم مثل همین چاى است. کار، خانه، ماشین، پول، موقعیت … در حکم فنجان ها هستند و مورد مصرف آنها، نگهدارى و دربرگرفتن زندگى است. نوع فنجانی که ما داشته باشیم، نه کیفیت چاى را مشخص می کند و نه کیفیت آن را تغییر می دهد؛ و با تمرکز بر روى فنجان، از چایى که براى ما فراهم شده است لذت نمی بریم. در حقیقت خوشحال بودن به معنى این که همه چیز عالى و کامل است نیست، بلکه بدین معنى است که ما تصمیم گرفته ایم آن سوى عیب و نقص ها را هم ببینیم، پس آرامش افسانه نیست، درون ماست.

یادمان باشد به ندرت پیش می آید که چای، هم رنگش درست باشد؛ هم طعمش و هم داغیش اما هیچ لذتی با آن برابر نیست. سهراب سپهری می گوید: زندگی جیره مختصری است مثل یک فنجان چای … و کنارش عشق است، مثل یک حبه قند؛ زندگی را با عشق، نوش جان باید کرد.