شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

ایریانا، آریانا، اِران یا ایران باستان

کلمات کلیدی :

خدای بزرگ است اهورامزدا، آنکه این زمین را آفرید 

آریایی‌ها نزدیک کوه‌های اورال زندگی می‌کردند و به علت سرد شدن هوا و طولانی بودن تاریکی مجبور شدند به مناطق گرم‌تر مهاجرت کنند. دسته‌ای از آنان از طریق خوارزم و قفقاز به سرزمینی وارد شدند که ابتدا ایریانا، سپس آریانا و اِران و سرانجام ایران نام گرفت.


آریایی‌ها وقتی در فلات ایران جای گرفتند به پارس‌ها، مادها و پارت‌ها تقسیم شدند. آنها به میترا (خورشید) و هر چه که نورانی بود و همچنین به آتش به خاطر گرمی بخشی و روشنی و آناهیتا فرشته‌ی آب بدلیل پاکی و بوجودآورنده حیات احترام می‌گذاشتند.

امپراتوری ایران به دست مادها بنیان‌گذاری شد و هخامنشی‌‌ها آن را به اوج شکوهش رساندند. گستره‌ی امپراتوری از ساحل غربی دریای مدیترانه تا مرزهای هندوستان را در بر می‌گرفت. مادها و هخامنشی‌ها بخش مهمی از اندیشه‌های فرهنگی خود را از ساکنان بومی ایران و تمدن‌هایی که پیرامون رودهای دجله و فرات تشکیل شده بود، گرفتند و با پرورش آن‌چه از دیگران گرفته بودند یکی از درخشان‌ترین تمدن‌های عصر خود را پایه‌گذاری کردند.

مدتی پس از استقرار آریایی‌ها در ایران، پیامبری به نام زرتشت از میان آنان برخاست و ایرانیان به اهورامزدا (دانای بزرگ) خداوندیکتا معتقد شدند؛ دین زرتشت در زمان مادها و هخامنشی‌ها شکوفا و عقاید آنان بر پایه گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک استوار شد. آمادانا را مرکز حکومت مادها قرار دادند و چندی بعد به هگمتانه (محل تجمع) مشهور شد، جایی که دیااُکو به عنوان نخستین پادشاه ماد به حقیقت پیوست.