شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

کریسمس

کلمات کلیدی :

 هدیه به سنت نیکولاس!

قرن ها قبل، در روزگار بعد از میلاد حضرت عیسی مسیح درود و رحمت خداوند بر او باد، زمستان در شبی سرد، پیرمردی از کنار کلبه خانواده فقیر و تنگدستی عبور می کرد. پیرمرد متوجه محرومیت آنها از مواهب زندگی شد. آن شب برفی، شب تولد حضرت مسیح بود و پدر آنها نتوانسته بود به مناسبت آن جشنی کوچک را برای خانواده اش ترتیب دهد تا شب شادی برای بچه هایش بوجود آورد. پیرمرد متاثر از این موضوع متوجه درخت کاج شکسته جنب کلبه شد. تصمیم گرفت برای شادی دل کودکان این خانواده کاری کند، پس تمام شاخ و برگ های کاج شکسته را با شکلات و شیرینی تزیین کرد و از آن جا رفت. آن خانواده فقیر متوجه این هدیه شدند و آن را هدیه ای از سوی مسیح مقدس دانستند.


در قرون وسطی درخت کاج و در ایران سرو را درخت زندگی و جاودانگی می نامیدند زیرا همیشه سرسبز است و از سویی دیگر نماد زندگی و روشنایی بود. در آن دوران باور داشتند که سن نیکلاس یکی از اسقف‌های ترکیه و حامی کودکان، وظیفه توزیع هدایای کریسمس را بر عهده دارد و از بام خانه ای به بام خانه دیگر می رود و از راه لوله بخاری وارد خانه ها می شود و جوراب های رنگی کودکان که برلبه شومینه دیواری و شاخه های درخت آویزان بودند را پر از هدیه و شیرینی جات می کند. آن پیرمرد بعدها در آیین ها و مراسم سال نو مسیحی جای پیدا کرد و برای بچه ها هدیه می آورد. همان که اکنون به بابانوئل معروف است.

در حقیقت شخصیتی که امروزه به شکل پیرمردی مهربان و چاق است و با لباس سرخ رنگ و ریشی سفید و بلند، هنگام کریسمس در میان برگزارکنندگان این جشن ظاهر می‌گردد و به چندین اسم شناخته می‌شود؛ پاپانوئل، سانتاکلوز و سنت نیکولا از معروفترین این اسامی‌اند. طبق یک افسانه قدیمی پاپانوئل در شب میلاد مسیح یک قطعه هیزم را آتش می زدند تا مشکلات و گرفتاریها با سوزاندن این هیزم از بین برود. درخت کاج در سالهای نخست توسط سیب های سرخ، گل، روبان و شمع تزیین می شد. نام بابانوئل نیز توسط دکتر مور، نویسنده قصه و داستان های کودکان براین شخصیت گذارده شد و جایگزین نام سن نیکلاس گردید.