شارژ ایرانسل

فال حافظ

maseH : هر روز یه پیک، دو پک، سه پست، داستان!

پیتر ماندی : تاج‌محل

کلمات کلیدی :

 

شاهزاده خرم (شاه جهان گورکانی) که در آتش عشق ارجمند بانو (ممتازمحل) می سوخت، پس از پنج سال انتظار، بالاخره در سال ۱۶۱۲ با او ازدواج کرد. شاهزاده هیچ زن دیگری را شایسته محبت و شیفتگی که نثار ممتازمحل می‌کرد، نمى دانست و اعلام کرد که ایشان از سایر زنان دربار برتر و دستور داد ارجمند بانو، این زن ایرانی تبار را با نام ممتازمحل و پسوند بیگم خطاب نمایند. 16 سال بعد شاهزاده جوان بر تخت طاووس هند نشست و به شاه جهان ملقب شد، آنها ۱۸ سال با یکدیگر زندگی کردند و ثمره این ازدواج ۱۴ فرزند بود که از آنها تنها 7 تن زنده ماند.


یکی از کارهای زیبای ممتازمحل تهیه فهرستی از نام های زنان بیوه و کودکان یتیم بود. او از شاه می خواست که به نیازهای آنها رسیدگی کند و برای بینوایان نفقه معین می نمود. در یکی از حمله‌های جنگی، بر اثر علاقه مفرط، شاه‌جهان ممتاز محل را همراه خود برد. او در ماه‌های آخر بارداری بود. نوزاد دختر (گوهره‌بیگم) و چهاردهمین فرزند آنها بود اما ممتازمحل در اثر وضع حمل جان به جان آفرین تقدیم کرد. او در هنگام درگذشت ۳۹ سال بیش نداشت، در آن حال از شوهرش درخواست کرد که پس از وی زنی نگیرد و برای او آرامگاهی بسازد که به نام وی جاوید بماند.

شاه داغدیده، به احترام خلعت شاهانه‌اش را با عبای سفید عوض کرد و در پی درگذشت محبوب‌ترین همراه زندگی‌اش یک سال سوگوار ماند و طی آن موهای سیاه وی سفید شد. پس از آنکه شاه از چنگ رخوت رها یافت، در اجرای وصیت همسرش تصمیم گرفت بنائی بر روی مزار وی در شهر آگرا، پایتخت امپراتوری گورکانی، کنار رود یمونا جمنا، به شیوه باغ‌های ایرانی بسازد و پایه‌های آن ساختمان را بر عشق وافر خودش به ممتازمحل استوار سازد تا شاهدی باشد پا بر جا بر عشق آن دو.

پس بهترین معماران و خوشنویسان را فرا خواند تا ساختمان یادبود وی را بنا نهد، برای ساخت تاج محل 20000 کارگر، استادکار، معمار، سنگ‌تراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش را به مدت 22 سال به کار گمارد. در حقیقت زندگی ما انسان ها مملو از ساخت و ویران کردن است! راز شاد زیستن، انجام دادن آنچه دوست داریم نیست؛ دوست داشتن آن چیزی است که انجام می دهیم. داستان بنای عشق مثالی است بر این ادعا، چه خوش که سراسر زندگی ما بر پایه ساخت باشد نه ویرانی و افسانه سرایی. زندگی شادی نیست، هنر شاد شدن است!